Kilde 108 - Kvinder på Rigsdagen 1918-1953

Fra det første valg i 1918, hvortil kvinder havde stemmeret og valgbarhed og frem til 1953, nåede andelen af kvindelige parlamentarikere aldrig op over de 16%.

"Kvinder på Rigsdagen 1918-1953" i "Alle Tiders Danske Kvinder", 2000 s. 186-187

Kvinder i Folketinget

Valgår:
1918 (3% kvinder)
Helga Larsen (S)
Elna Munch (RV)
Karen Ankersted (DKF)
Mathilde Malling Hauschultz (DKF)

 

1919 (2% kvinder)
Helga Larsen (S)
Elna Munch (RV)
Mathilde Malling Hauschultz (DKF)

 

1924 (2% kvinder)
Helga Larsen (S)
Elna Munch (RV)
Mathilde Malling Hauschultz (DKF)

 

1926 (2% kvinder)
Helga Larsen (S)
Elna Munch (RV)
Mathilde Malling Hauschultz (DKF)

 

1929 (3% kvinder)
Helga Larsen (S)
Elna Munch (RV)
Mathilde Malling Hauschultz (DKF)1
Inger Gautier Schmit (V)

 

1932 (3% kvinder)
Helga Larsen (S)
Elna Munch (RV)
Gerda Mundt (DKF)
Inger Gautier Schmit (V)

 

1935 (2% kvinder)
Helga Larsen (S)2
Gerda Mundt (DKF)
Inger Gautier Schmit (V)

 

1939 (2% kvinder)
Nina Andersen (S)3
Gerda Mundt (DKF)
Inger Gautier Schmit (V)

 

1943 (1% kvinder)
Gerda Mundt (DKF)
Inger Gautier Schmit (V)

 

1945: (5% kvinder)
Kirsten Gloerfelt-Tarp (RV)
Oda Christensen (DKF)
Gudrun Hasselriis (DKF)
Erna Sørensen (DKF)
Elin Appel (V)
Ragnhild Andersen (DKP)
Inger Merete Nordentoft (DKP)
Petra Petersen (DKP)

 

1947 (9% kvinder)
Fanny Jensen (S)
Bodil Koch (S)
Sofie Pedersen (S)
Edel Saunte (S)
Kirsten Gloerfelt-Tarp (RV)
Erna Sørensen (DKF)
Inger Gautier Schmit (V)
Elin Appel (V)
Kirstine Ladefoged Jensen (V)
Ragnhild Andersen (DKP)
Inger Merete Nordentoft (DKP)
Petra Petersen (DKP)
Alvilda Larsen (DKP) 4

 

1950 (8% kvinder)
Nina Andersen (S)
Fanny Jensen (S)
Bodil Koch (S)
Edel Saunte (S)
Viola Nørløv (S) 5
Kirsten Gloertelt-Tarp (RV)
Erna Sørensen (DKF)
Gudrun Hasselriis (DKF) 6
Marie Antoinette von Lowzow (DKF)
Ragnhild Andersen (DKP)
Inger Merete Nordentoft (DKP)
Petra Petersen (DKP)

 

1953: (9% kvinder)
Nina Andersen (S)
Bodil Koch (S)
Edel Saunte (S)
Sofie Pedersen (S)
Viola Nørløv (S)
Kirsten Gloerfelt-Tarp (RV)
Ingeborg Refslund Thomsen (RV)
Erna Sørensen (DKF)
Marie Antoinette von Lowzow (DKF)
Gertie Wandel (DKF) 7
Hanne Budtz (DKF)
Marie Louise Truels-Christensen (V)
Ragnhild Andersen (DKP)
Petra Petersen (DKP)

 

 

NOTER:

1.Mathilde Malling Hauschultz døde 30.12.1929.

2. Helga Larsen udtrådte 15.10.1937.

3. Nina Andersen var desuden suppleant 1.2.1936-1939 og 4.9.1945-30.10.1945.

4. Alvilda Larsen var desuden suppleant 16.5.1945-30.10.1945.

5. Viola Nørløv var desuden suppleant 1.11.1948-1950.

6. Gudrun Hasselriss var desuden suppleant 26.10.1949-31.12.1949.

7. Gertie Wandel var desuden suppleant 25.3.1952-1953.

Desuden har disse kvinder været suppleanter
Inger Hempel (S) 4.5.1942-1943
Gudrun Bjørner (Retsforbundet) 19.5.1948-19.8.1948
Johanne Dahlerup (DKF) 24.4.1952-1953.

 

 

 

Kvinder i Landstinget

Valgår
1918 (7% kvinder)
Nina Bang (S)
Marie Hjelmer (RV)
Marie Christensen (V)
Inger Gautier Schmit (V)
Olga Knudsen (V)

 

1920 (11% kvinder)
Nina Bang (S)
Henriette Crone (S)
Marie Hjelmer (RV)
Karen Ankersted (DKF)1
Marie Christensen (V)
Inger Gautier Schmit (V)
Olga Knudsen (V)
Marie Lassen (V)2

 

1924 (8% kvinder)
Nina Bang (S)
Henriette Crone (S)
Marie Hjelmer (RV)
Marie Christensen (V)
Inger Gautier Schmit (V)
Olga Knudsen (V)

1928 (8% kvinder)
Henriette Crone (S)
Andrea Brochmann (S)3
Marie Hjelmer (RV)
Marie Christensen (V)
Inger Gautier Schmit (V)4
Elisa Petersen (V)5

1932 (4% kvinder)
Henriette Crone (S)6
Marie Hjelmer (RV)
Fritze Teisen (DKF)7

1936 (7% kvinder)
Andrea Brochmann (S)8
Ingeborg Hansen (S)
Lisbet Hindsgaul (DKF)
Esther Malling Pedersen (V)
Gudrun Vang Lauridsen (V)9

1939 (5% kvinder)
Andrea Brochmann (S)10
Ingeborg Hansen (S)
Lisbet Hindsgaul (DKF)
oEsther Malling Pedersen (V)

1943 (9% kvinder)
Ingeborg Hansen (S)
Anna Rasmussen (S)
Anna Westergaard (RV)11
Lisbet Hindsgaul (DKF)
Johanne Dahlerup (DKF)12
Esther Malling Pedersen (V)
Nicoline Winther (V)13

1947 (15% kvinder)
Ingeborg Hansen (S)
Anna Rasmussen (S)
Doris Christiansen (S)
Astrid Skjoldbo (S)
Anna Westergaard (RV)
Ingeborg Refslund Thomsen (RV)
Lisbet Hindsgaul (DKF)
Esther Malling Pedersen (V)
Nicoline Winther (V)
Ingefred Juul Andersen (V)
Grete Mølbak Frederiksen (V)

1951 (16% kvinder)
Ingeborg Hansen (S)
Anna Rasmussen (S)
Doris Christiansen (S)
Astrid Skjoldbo (S)
Sofie Hansen (S)14
Anna Westergaard (RV)
Ingeborg Refslund Thomsen (RV)
Lisbet Hindsgaul (DKF)
Esther Malling Pedersen (V)
Nicoline Winther (V)
Ingefred Juul Andersen (V)
Grete Mølbak Frederiksen (V)

1953 (13% kvinder)
Ingeborg Hansen (S)
Anna Rasmussen (S)
Doris Christiansen (S)
Astrid Skjoldbo (S)
Sofie Hansen (S)
Lisbet Hindsgaul (DKF)
Clara Munck (DKF)
Esther Malling Pedersen (V)
Nicoline Winther (V)
Ingefred Juul Andersen (V)

 

NOTER:

1. Karen Ankersted døde 6.11.1921.

2. Marie Lassen døde 21.6.1921.

3. Andrea Brochmann var desuden suppleant 6.5.1926-22.9.1932.

4. Inger Gautier Schmit udtrådte 24.4.1929, da hun blev valgt til Folketinget.

5. Elisa Petersen døde 7.9.1932.

6. Henriette Crone døde 10. 11. 1933.

7. Fritze Teisen var desuden suppleant 23.3.1930-1932. Døde midt i valgperioden 18.6.1935.

8. Andrea Brochmann var desuden suppleant 12.10.1933-1939.

9. Gudrun Vang Lauridsen var desuden suppleant 21.9.1934-1936.

10. Andrea Brochmann forlod Landstinget 30.9.1940.

11. Anna Westergaard var desuden suppleant 3.10.1939-1943.

12. Johanne Dahlylerup var desuden suppleant 2.11.1940-1943.

13. Nicofine Winther var desuden suppleant 17.6.1939-1943.

14. Sofie Hansen var desuden suppleant 1.10.1948-1951.

Johanne Rambusch var desuden suppleant 13.1.1927-1.10.1928

 

Moderpublikation: Alle Tiders Danske Kvinder, 2000 s. 186-187

Forfatter:

År: 2000